Annons:

Fredagskrönikan: En rättshaverist i Kamprads anda vann Grand Travel Award

I torsdags kväll var det Grand Travel Award på Grand Hotel i Stockholm för 33:e gången. Som vanligt delades det ut priser i en mängd kategorier. Det är ingen snobbig jury som bestämmer vem som ska vinna utan reseföretagens kunder och resebyråernas medarbetare. Det görs i en gigantisk NPS-undersökning där drygt 4100 respondenter måste svara på en mängd frågor. Nordic Bench gör detta jobb sedan många år med den ära för Travel News. De företag som vill avancera på listan bör köpa rapporten om sin verksamhet och utifrån den göra en åtgärdsplan. 

Det tråkiga med en NPS-undersökning är att resultatet ofta inte förändras radikalt under ett år. Extra trist för Travel News som är en affärstidning som lever på nyheter om reseindustrin. Följaktligen tycker jag att det är riktigt kul att vi har ett gäng nya vinnare på tornen i år. Den största sensationen är förstås att Rolfs flyg och buss petar ner den eviga ettan Ving i kategorin årets researrangör. Som av händelse var jag precis i Göteborg och intervjuade vd och ägaren Emanuel Karlsson. Han är Rolfs son och kör bussen sedan några år. När han tog över satt de i en skrubb på Hisingen och omsatte 40 miljoner.

Idag sitter de på stans finaste gata och omsätter en dryg miljard. Du läser hela intervjun här. Emanuel är en manisk person, ibland på gränsen till rättshaverist. (Han är besatt av AI och skulle utan problem kunna försätta hela samhället i kaos med några tokiga algoritmer till landets kommuner och myndigheter.) Precis som årets vinnare av Travel News hederspris Johan Lundgren har också Emanuel det ett bra fokus på medarbetarna och ännu mer fokus på kunderna. 

Men den viktigaste egenskapen av alla är att Emanuel älskar att springa. Han har precis börjat sälja bussresor i Norge och Danmark. När hjulen snurrar på bra där är jag säker på att han vill in i Tyskland. 

Denna egenskap att hela tiden vilja vidare delar Emanuel med Sveriges mest kända entreprenör: Ingvar Kamprad. Han sprang hela vägen in i mål och skapade på vägen ett globalt bolag och en av världens största förmögenheter. Och ja, även där fanns klara rättshaveristiska drag. Man får ta det onda med det goda när det kommer till stora företagsledare. 

Det är också starkt av Elite att peta ner Clarion Collection numera Home Hotel från hotelltronen i Sverige. Jag vet inte riktigt vad Elites vd Hallden gör som Strawberrys vd Torgeir Silseth och Scandics vd Jens Mathiesen inte gör, men även de bör läsa sin rapport noga. Grattis även till Sixt som lyckas besegra den eviga ettan Hertz. 

Det spelar ingen roll hur många gånger vi på Travel News förklarar att det INTE är vi som utser vinnare och rankar utmanarna utan svenska folket. De som INTE vinner anklagar mig trots detta i egenskap Travel News chefredaktör för att vara dumma i huvudet. Vi bestämmer reglerna och ansvarar för undersökningen. Så har det varit i 33 år och så ska det fortsätta. Vill du att ditt företag ska vinna måste du bli bättre än dina konkurrenter. Så jävla svårt är det. 

När du läser detta på fredag förmiddag är jag ute på Arlanda och bevakar öppningen på den nya smitvägen i Terminal 5 efter säkerhetskontrollen som gör att du slipper 20 minuters ökenvandring genom ett svindyrt taxfree-område. Jag ska även vara med på öppningen av SAS nya lounge. Som vanligt direktsänder jag alla mina besök i reseindustrin på Travel News Instagram. Att det statliga flygplatsbolaget Swedavia skapar något som förbättrar reseupplevelsen framför att försöka tjäna pengar på sina kunder är ovanligt. Men jag är övertygad om att samtliga vinnare på Grand Travel Award har detta i sitt DNA. God service är bottenplattan i alla affärer och ruta 1 när det kommer till att få nöjda kunder. 

 

Det var allt för den här veckan. Nu tar vi helg. Jag ska till Gottsunda och titta på min son som tävlar i SM i poängboxning. Vi hörs igen på måndag morgon i Travel News dagliga nyhetsbrev.  

  

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
24 februari 2025
Tour Pacific söker passionerade resespecialister!
Sista ansökningsdag:
3 mars 2025