Annons:

Stureplansgruppen öppnar nytt på Stureplan

Stureplansgruppen öppnar nytt på Stureplan

Stureplansgruppen fortsätter att stärka sin position i Stockholms restaurang- och nöjesliv genom att under förra veckan teckna hyresavtal med Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv för en restaurangyta om 1400 kvadratmeter på Sturegatan 6.

–Vi är glada över att återigen ingå hyresavtal med SEB Trygg Liv, med vilka vi sedan tidigare har avtal för Bank Hotel, Nosh and Chow och Hillenberg. Fastigheten på Sturegatan 6 har stor potential och vi ser fram emot att skapa två restauranger samt en vinbar som kompletterar utbudet vid Stureplan, säger Vimal Kovac, Stureplansgruppens grundare och vd, i en skriftlig kommentar.

Den nya etableringen sker i en miljö omgiven av nöjen, handel, kontor och bostäder.

–Spännande dialoger har pågått med flertal aktörer om etablering i denna lokal och vi är väldigt glada att tillsammans med Stureplansgruppen hittat en långsiktig lösning som passar fastigheten och platsen väl. Vi är förväntansfulla inför att lokalen väcks till liv igen och är övertygade om att Stureplansgruppens nya koncept kommer att bli en ny destination och bidra till ett mer pulserande folkliv. Vi ser fram emot restaurangernas öppning senare i år!, säger Fredrik Lindén, Head of Leasing Property Asset Management på Novier i sin presskommentar.

Stureplansgruppen har nu tillträtt lokalen och arbetet för att skapa två restauranger och en vinbar med totalt 350 sittplatser pågår. Öppning planeras till sen höst 2025.

Relaterade artiklar

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna