Annons:

Bokningarna till Storbritannien faller med 22 procent efter nya kravet

Bokningarna till Storbritannien faller med 22 procent efter nya kravet

Resandet till Storbritannien har ökat med över 24 procent sedan årsskiftet, men det nya inresetillståndet som infördes den 2 april har snabbt påverkat svenskarnas bokningsbeteende negativt. Enligt resebyrån Ticket minskade bokningarna med nästan 22 procent veckan efter att kravet trädde i kraft.

Storbritannien har hittills i år klättrat till sjätte plats bland de mest bokade destinationerna för svenska resenärer. Men den positiva trenden har bromsats in. Enligt Tickets PR- och kommunikationsansvariga Tiyoneh Jah upplever många resenärer osäkerhet kring det nya inresekravet, vilket kan förklara nedgången i bokningar.

– Vi ser en tydlig förändring i kundbeteendet. Inresetillståndet skapar osäkerhet, vilket är en naturlig reaktion på nya resevillkor, säger hon i en skriftlig kommentar.

Det extra administrativa momentet och avgiften som inresetillståndet innebär tros ligga bakom nedgången. Samtidigt betonar Ticket att intresset för resor till Storbritannien, särskilt London, fortsatt är starkt – och att bokningarna sannolikt återhämtar sig när resenärerna blivit mer bekanta med de nya reglerna.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna