Annons:

Premium

Trump stäms för borttagandet av ”X”-könsmarkering i pass

En grupptalan har lämnats in mot president Donald Trump efter beslutet att ta bort könsmarkeringen "X" i pass och förbudet av ändringar av könsmarkörer. Text: Linda Iliste

Stämningen, som väckts av sju personer, riktas mot Trump, utrikesdepartementet och utrikesminister Marco Rubio. Den har lämnats in i en federal domstol i Boston.

Den juridiska processen följer efter en presidentorder som kräver att alla statligt utfärdade ID-handlingar, inklusive pass, endast får ange kön som man eller kvinna, baserat på vad ordern beskriver som en ”oföränderlig biologisk klassificering bestämd vid befruktningen”.

Enligt The American Civil Liberties Union (ACLU), en ideell organisation som arbetar för mänskliga rättigheter, började utrikesdepartementet omedelbart tillämpa policyn genom att pausa eller avslå passansökningar från transpersoner, icke-binära och intersexpersoner. Vissa har fått pass där kön markerats enligt det vid födseln tilldelade könet.

ACLU, dess Massachusetts-avdelning och advokatbyrån Covington & Burling hävdar att policyn är diskriminerande och strider mot den amerikanska grundlagen då den bryter mot det första tillägget i konstitutionen samt jämlikhetsprincipen. Stämningen belyser de svårigheter som drabbar de berörda, och över 1 500 transpersoner och deras familjer har sökt hjälp från ACLU.

– Målsäganden i detta fall har fått sina liv störda av en kaotisk policy som tydligt drivs av illvilja och inte tjänar något som helst allmänintresse, säger Sruti Swaminathan, jurist vid ACLU, i en kommentar och kallar policyn ”ett flagrant kränkande av deras integritet”.

Sydamerikaexperten söker en passionerad resesäljare!
Sista ansökningsdag:
19 februari 2025
Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
21 februari 2025