Syftet med lagen, vars utkast än så länge är känt som Product Environmental Footprint (PEF), är att hjälpa hotellbranschen inom EU:s 27 medlemsländer att bli mer hållbar.
Det inkluderar att hotellen ska måste tillhandahålla ”gedigna bevis” som stödjer deras påståenden om hållbarhetsinsatser. De måste kunna säkerställa ”trovärdighet och förtroende bland konsumenter som letar efter hållbart boende” och ”underlätta rättvis konkurrens” genom att tillåta företag att jämföra olika miljöavtryck baserat på en ”harmoniserad standard”.
Man vill också ge hotellbranschen möjlighet att minska hållbarhetsinsatser och kostnader ”genom att definiera vad som är viktigast, effektivt förbättra miljöprestanda och spårning, och i slutändan investera i en hälsosam miljö”.
Den pågående samrådsprocessen för att samla in feedback löper fram till 2 mars. Då ska återkopplingen granskas innan ett slutgiltigt utkast över de nya hotellreglerna publiceras, vilket är planerat att ske under det första halvåret 2026. Reglerna ska därefter börja gälla under andra halvan av nästa år.