En av de största frågorna är om supportrar kommer att kunna resa fritt mellan de tre värdländerna. ”Det är inte säkert att man släpps in i USA bara för att man har biljetter till matcher i Mexiko eller Kanada,” säger Olof Lundh till TV4 och menar att det skulle vara ett bakslag för både Fifa och turneringen.
Fifa-presidenten Gianni Infantino har tidigare visat sig nära Trump, trots att den amerikanske presidentens retorik ofta går emot Fifas budskap om att fotbollen ska förena människor.
Olof Lundh påpekar också att VM kan hamna i politiska diskussioner kring exempelvis Irans eventuella deltagande och huruvida vissa supportrar eller landslag ens kommer att resa till USA. ”Det är svårt att utesluta att detta blir ett politiskt mästerskap,” säger han.