Annons:

Ryanairs pilotupplägg prövas i domstol – kan rita om spelplanen för bemanningsanställda

Ryanairs pilotupplägg prövas i domstol – kan rita om spelplanen för bemanningsanställda

En brittisk domstol ska nu pröva om en pilot som hyrts ut till Ryanair via bemanningsföretaget Storm Global faktiskt ska ses som anställd – med rätt till betald semester och pension. Utfallet kan få stora konsekvenser för hela flygbranschen.

Ryanair och Storm Global hävdar att piloten var egenföretagare, men två tidigare domar slår fast att han var anställd – och därmed har rätt till samma villkor som bolagets direktanställda piloter. Det rapporterar Flygtorget.

Fackförbundet BALPA kallar det ett avgörande mål för att få bort otrygga ”gig-anställningar” i säkerhetskritiska yrken. Om tidigare domar står sig kan hundratals piloter få retroaktiv ersättning – och flygbolagen tvingas se över sina avtal.

Beslut väntas inom några månader.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna