”Luftens drottning” har fraktat påvar, presidenter, diktatorer, 3,5 miljarder resenärer, rymdfärjor och en oherrans massa fraktgods, eftersom den byggdes för att rymma två rader containrar i bredd. De största passagerarversionerna tog in 550 resenärer.
747:an var så stor att Boeing byggde en ny fabrik i Everett utanför Seattle. Det sägs att en helikopter är ”300 000 reservdelar som flyger i tät formation”, men för att få ihop en 747:a krävs sex miljoner delar, varav hälften är nitar. Och bra flög den med en marschfart på cirka 900 km/t och en räckvidd på 1350 mil. Få olyckor har kunnat skyllas på konstruktionen.
Svagheten var just storleken och lastförmågan. För att få upp 400 ton i luften krävdes fyra kraftfulla motorer. I takt med ökade bränslepriser och stigande miljömedvetenhet började flygingenjörerna bygga mer ekonomiska plan med två motorer.
Och nu är det färdigskruvat i Everettfabriken. Men ”valen” lär vi få se i luften minst fram till 2050. Om inte annat kan vi ju kolla på vandrarhemmet på väg till Arlanda.