Annons:

Norge testar med elflygplan mellan Bergen och Stavanger

Norge testar med elflygplan mellan Bergen och Stavanger

I höst lanseras en linje för elflygplan mellan de norska kuststäderna Bergen och Stavanger, med det elektriska flygplanet ALIA från den amerikanska tillverkaren Beta Technologies.

Flygplanet, som tillverkas i Vermont, USA, har redan fått luftvärdighetscertifiering från US Federal Aviation Administration (FAA) och är godkänt för visuell flygning, instrumentflygning samt dag- och nattflyg. Det rapporterar Flygtorget.

Elflygplanet kommer att transportera frakt mellan Bergen och Stavanger, som ligger 155 km ifrån varandra på Norges västkust. ALIA, som har plats för sex passagerare, har en marschhastighet på 250 km/h.

Projektet omfattar norska luftfartsmyndigheten, flygplatsoperatören Avinor, flygplansutvecklaren Beta Technologies och Bristow AS, det lokala dotterbolaget till den globala helikopteroperatören Bristow Group. Bristow har baser vid både Bergen och Stavanger som stödjer olje- och gasindustrin till havs.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna