Danmark har beslutat att ta bort sin flygskatt på cirka 95 svenska kronor. Efter högljudda protester från passagerare, flygplatser och flygbolag och konstaterandet att trafikutvecklingen på Kastrup påverkats negativt av skatten ska den nu avskaffas. Så snart som möjligt ska skatten slopas, vilket enligt Flygtorget blir från och med nyår.
För Sturup, som konkurrerar med Kastrup, kan införandet av den svenska flygskatten kombinerad med slopandet av den danska få stora konsekvenser.
– Sturup kan förlora runt 30 procent av sin trafik, det vill säga runt 500 000 passagerare, om Sverige inför en flygskatt nu när danskarna beslutat att ta bort sin passageraravgift på sitt flyg. Vi kommer att ha väldigt svårt att få flygbolag att flyga från Sturup, säger Lennart Björk, flygplatschef på Sturup.