I ett tal vid ett evenemang för turistbranschen i förra veckan satte Tuis vd Peter Long ner foten mot Kanarieöarnas regering. Han sa att genom att erbjuda ekonomiska incitament för lågprisbolagen, har regeringen skapat ojämlika konkurrensvillkor, och uppmanade dem att behandla alla flygbolag lika. Tui Travel flyger in över 2,5 miljoner turister till Kanarieöarna årligen och har stöttat turismen på öarna i 30 år. Tui har planer på att expandera ännu mer på Kanarieöarna och Peter Long sa att de kommer att ”renovera, förbättra och utveckla nya hotell i samarbete med sina betrodda hotellpartners för att locka fler kunder till öarna”.
Han använde också sitt anförande till att belysa hur viktiga Kanarieöarna är för arrangören och berömma dem för deras ”otroliga människor, imponerande hotell, fantastiska upplevelser och funderbara klimat, vilket har gjort dem till en favorit för koncernens kunder.”
Ryanair är ett av lågprisbolagen som har bekräftat att beslutet att expandera på Kanarieöarna föranleddes av den lokala regeringens satsning på att stimulera tillväxt i flygtrafiken, genom att skära flygplatsavgifter.