Fritidsresor är bäst av Sveriges 500 största företag på att ha kvinnor i sin ledningsgrupp och styrelse. Fritidsresor har flest kvinnor i toppen, procentuellt sett.
Undersökningen är genomförd av Veckans Affärer som har rankat Sveriges 500 största företag baserat på omsättning sedan 60-talet. I år är första gången som de också rangordnar de företag som har minst 30 procent kvinnor i ledningen. Det är bara 29 av Sveriges 500 största företag som har det.
Fritidsresor har 7 kvinnor i sin styrelse, vilket innebär 57 procent, och ytterligare 7 kvinnor i sin ledningsgrupp, vilket innebär 71 procent. Sammanlagt motsvarar de 14 kvinnorna 64 procent av toppen.
Tvåa är Sveriges Radio med 59 procent, Framtiden Förvaltnings och Frösunda Bidco med 58 procent samt Sveriges Television med 52 procent. På tionde plats hittar vi SJ med 47 procent.