Annons:

Premium

ANALYS: Om tio år är Easyjet störst i Europa

Travel News Leif Holmkvist analyserar Johan Lundgrens arbete som vd på Easyjet.

Bara två svenskar har gjort bestående avtryck i flygbranschen: Jan Carlzon och Johan Lundgren. De gjorde båda karriär i charterbranschen innan de blev flygbolagschefer. Troligen en bättre bakgrund än finansvalp eller ICA-handlare för den som vill förstå resenärens behov.

Carlzon och Lundgren har lyckats lyfta personalen och få dem att inse sitt värde och prestera på topp, det ger nöjda kunder som återkommer och klirr i kassan. Då får företag råd att växa organiskt.

Den stora skillnaden är att Johan Lundgren saknar SAS-Jannes fåfänga. Carlzon köpte det mesta han kom över och medgav när jag intervjuade honom för Fokus 2007 att ”det var inte SAS som behövde det, det var jag”. Det blev hans fall och SAS problem för lång tid.

Easyjet köpte efter stor tvekan Air Berlin, men har hittills hållit fingrarna borta från det eviga krisbolaget Alitalia. Trots det har Easyjet vuxit till nära 100 miljoner passagerare i fjol, bra mycket större än SAS och Norwegian tillsammans.

Att Johan Lundgren är en doldis i Sverige beror på att Easyjet i stort sett struntar i folk norr om Östersjön. Det gör bolaget alldeles rätt i. Easyjet har tre rätt självklara utgångspunkter: flyg inte till glesbygd, landa inte på nedlagda militärbaser tio mil från stan och avstå från long haul.

Bolaget har koncentrerat sig på fyra länder där de lyckats bli tvåa efter flagcarriern: Storbritannien, Frankrike, Tyskland och Italien. De flyger för all del på 160 centralt belägna flygplatser och är största aktör på 50 av dem. 300 miljoner människor bor inom en timma från destinationerna.

Tre bondförnuftiga huvudregler styr Easyjets affärer: alla kunder ska vara lönsamma, kassaflödet ska hållas uppe och ge avkastning på kapitalet.

Inga prisdumpningar för att värva nya kunder, bättre att ha god service och få återkommande resenärer och samtidigt tvätta bort lågprisstämpeln. Däremot gärna en rejäl prishöjning när engelska ligalag spelar utomlands.

Johan Lundgren har ärvt det mesta av företagsfilosofin från duktiga föregångare, men har på sina två år drivit på ytterligare i riktning mot att bli ett av Europas tre stora flygbolag vid sidan av Ryanair och Lufthansa. Han har satsat konsekvent på it-utveckling och säljer bara via nätet med en smart app. Easyjet har låga enhetskostnader genom att bara flyga 335 ganska nya Airbus och hålla korta turn-around-tider. Storleken ger dem bra slottider och lönsamheten, i fjol 5 miljarder vid en omsättning kring 75 miljarder kronor, ger råd att hedga oljepriset så att kunderna slipper prischocker när det bråkas som värst i Mellanöstern.

Easyjet är ett utpräglat EU-bolag som helst opererar i Europas hjärta. Johan Lundgren har redan garderat sig för Brexit genom att lyfta över 135 flygplan till Österrike, där bolaget (liksom i Schweiz) har operatörslicens.

Easyjet klimatkompensrar i dag alla flygningar, men Lundgren är övertygad om att Easyjet inom tio år flyger elflygplan eller hybrider. Han verkar göra det mesta rätt och jag skulle inte bli förvånad om Easyjet då är störst i Europa.

Leif Holmkvist