Annons:

130-åring med egen modell jubilerar

Anrikt? Minst sagt. Omhuldat och framfött av Wallenbergfamiljen. Och med mängder av gratisreklam sedan 1938 i att här föddes Saltsjöbadsandan på svensk arbetsmarknad. Text: Janne Sundling

Imperiebyggaren och bankdirektören K A Wallenberg hade varit i franska Trouville och fått en idé. Sverige skulle få sin egen riviera. Platsen vid den glittrande Baggensfjärden passade visionen. Här skulle en badort byggas med namnet Saltsjöbaden. Fast även Tyresö prövas som Sveriges svar på rivieran.

Fast en av bröderna Wallenberg menade att projektet skulle dra banken i fördärvet. När de inte kunde komma överens kom Knut Wallenberg på en idé. Han bjöd hem allihop till sin villa i Saltsjöbaden och föreslog en tävling som skulle avgöra idéns öde. Den som hoppade längst ut i vattnet från badhustaket skulle få bestämma om projektet skulle bli av eller inte. Brodern Ernest Thiel som var en av de mest drivande av förslaget tog sats och hoppade längst av alla.

1893 invigdes hotellet. Saltsjöbanan stod klar två år tidigare och tog gästerna dit.

I år fyller alltså Grand Hotel Saltsjöbaden 130 år och planerar ett storslaget jubileumsfirande.

– I år firar vi Grand Hotel Saltsjöbadens historia och framtid. Jag känner en stor stolthet över att tillsammans med alla medarbetare på hotellet fortsätta Grand Hotel Saltsjöbadens resa in i framtiden. Det är en spännande tid vi går till mötes med storslagna planer vad gäller både renovering och utveckling av koncept, säger Erik Pändel, vd på Grand Hotel Saltsjöbaden.

Under Grand Hotel Saltsjöbadens 130 år hölls här fredsförhandlingar under krigstider. Inte minst var det platsen för det historiska Saltsjöbadsavtalet, där LO och arbetsgivarna kunde enas om spelregler på arbetsmarknaden som stoppade de strejkvåg som funnits dessförinnan. I en ”Saltsjöbadsanda” som starkt bidrog till det som kallas den svenska modellen.

Kung Oscar den II invigde Grand Hotel Saltsjöbaden den 10 maj 1893. Jubileumsfirandet sker lördagen den 13 maj. Dörrarna öppnas för allmänheten med liveframträdanden i trädgården, storband, DJ, snittar, bubbel och överraskningar. En ny uteservering ska då också invigas.

Kommentarer är stängda.