Annons:

”Stay safe in Croatia”-stämpel istället för Covid-pass

Kroatiens Turist- och idrottsminister Nikolina Brnjac säger att Kroatien inte kommer att införa ett krav på Covid-pass. Istället satsar landet på säkerhets- och hälsostandarder som ska göra turisternas vistelse så trygg som möjligt.

Kroatien var förra året ett av de få länder som var helt öppet för alla EU-turister. 7,8 miljoner turister besökte landet under 2020, vilket svarar för 37 procent gentemot 2019.

– Förslaget på Covid-pass kan visserligen vara ett bra verktyg för att underlätta resor och gränsövergångar, men det kommer inte bli ett villkor för att få resa in i Kroatien, säger landets turistminister Nikolina Brnjac enligt ett pressmeddelande.

Landet har tidigare erhållit ” Safe Travels Stamp” från WTTC, men planerar nu att införa det egna, nationella certifikatet ”Safe stay in Croatia”. Säkerhetsprotokollet är ett samarbete mellan Turistministeriet och Kroatiska institutet för folkhälsa. Erhållandet av märket kräver utbildning och tydlig kommunikation med hela turistsektorn. Som ett led i certifieringsprocessen föreslås att alla anställda inom turistsektorn prioriteras i vaccineringen mot Covid-19.

Tilldelningen av det nationella märket ”Safe Stay in Croatia” drar igång i februari 2021.

3 kommentarer

  1. Vera: Kann någon förklara vad betyder,att Croacien ska inte införa vaccinpass ,utan Stat Sade stämpel,vad är detta för stämpel?
  2. Vera: Jag menade Stay Safe stämpel.
  3. Medborgare: Bra där Kroatien! "Stjärnor" på bröstet som så många skränar om osar allt för mycket 1939 för att vara varken rumsrent eller humant.