Annons:

Turkiet vann i Norden

Turkiet var sommarens vinnare bland nordiska resenärer hos Ving. Såväl i Sverige, Norge och Finland, och nära nog i Danmark, toppade Turkiet försäljningslistorna.

Det var bara i Danmark som Turkiet inte var det mest sålda resmålet för Ving i Norden. Där slog Mallorca med knapp marginal Turkiet.

– Mot bakgrund av att fjolårets sommar regnade bort var det många Vingkunder som solsäkrade sin semester till denna sommar. Turkiet är vår största sommardestination och är mycket populär bland såväl barnfamiljer som par. Detsamma gäller för norrmän, finländare och danskar, säger Magdalena Öhrn, informationschef Ving.

Spies i Danmark, Ving i Norge och Sverige samt Tjäreborg i Finland har alla relativt likartade topplistor.

– Cypern tar sig in på toppfemlistan i Finland och Sverige medan danskar och norrmän hellre föredrar Kreta och Rhodos. Annars är våra resmönster relativt lika. Mallorca tar en andraplacering i alla länder förutom i Danmark, där Mallorca är det resmål som istället toppade listan, säger Magdalena Öhrn, informationschef Ving.

 

Hit reste flest sommaren 2013 
Danmark

1.       Mallorca

2.       Antalya (Turkiet)

3.       Gran Canaria

4.       Rhodos

5.       Kreta (Chania)

6.       Cypern

7.       Teneriffa

8.       Kreta (Heraklion)

9.       Kos

10.    Bodrumhalvön (Turkiet)

 

Finland

1.       Antalya (Turkiet)

2.       Mallorca

3.       Cypern

4.       Rhodos

5.       Varnakusten (Bulgarien)

6.       Kos

7.       Gran Canaria

8.       Parga (Grekland)

9.       Teneriffa

10.    Kreta (Chania)

 

Norge

1.       Antalya (Turkiet)

2.       Mallorca

3.       Rhodos

4.       Kreta (Chania)

5.       Gran Canaria

6.       Cypern

7.       Varnakusten (Bulgarien)

8.       Kreta (Heraklion)

9.       Sunny Beach  (Bulgarien)

10.    Teneriffa

 

Sverige

1.       Antalya (Turkiet)

2.       Mallorca

3.       Rhodos

4.       Cypern

5.       Kreta (Heraklion)

6.       Gran Canaria

7.       Kreta (Chania)

8.       Teneriffa

9.       Bodrumhalvön (Turkiet)

10.    Split (Kroatien)

Kommentarer är stängda.

Sydamerikaexperten söker en passionerad resesäljare!
Sista ansökningsdag:
19 februari 2025
Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
21 februari 2025