Annons:

Höstlovet närmar sig fullbokat

Med åtta av tio platser sålda börjar det bli fullbokat under höstlovet. Störst chans att hitta platser finns till Kanarieöarna för de som kan resa från Stockholm.

Det är Fritidsresor som presenterar bokningsläget för höstlovet. Och med 10 procent fler platser sålda jämfört med förra året närmar det sig fullbokat, skriver arrangören i ett pressmeddelande.

– Höstlovet är den enskilda vecka under året som bokas tidigast, Störst chans att hitta en resa har de som är flexibla med avreseflygplats och kan åka någon dag före eller efter lovet startar säger Mathias Bergendahl på Fritidsresors informationsavdelning.

Lediga platser finns dock fortfarande, främst från Stockholm till Gran Canaria, Teneriffa, Lanzarote, Antalya och Mallorca. Resor från arrangörens regionala flygplatser är i det närmaste fullbokade.

Ungefär 30 000 svenskar beräknas i år åka på chartersemester under lovet, enligt Fritidsresor.

Kommentarer är stängda.

Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
21 februari 2025
Sydamerikaexperten söker en passionerad resesäljare!
Sista ansökningsdag:
19 februari 2025