Annons:

Stordalen bubblar av glädje – tar över Moët Hennessy-portfölj i Norge

Stordalen bubblar av glädje – tar över Moët Hennessy-portfölj i Norge

Stordalen-familjens dryckesbolag, Belmonte Beverage Group, har nu tagit över distributionen av Moët Hennessy-portföljen i Norge.

Portföljen står för cirka 27 procent av den totala marknaden för premiumchampagne på Vinmonopolet i Norge, enligt ett pressmeddelande.

Moët Hennessy innefattar bland annat varumärken som Moët & Chandon, Dom Pérignon, Krug, Veuve Clicquot, Hennessy och Belvedere. Den nya distributionsavtalen förväntas bidra till en årlig omsättning på runt 150 miljoner norska kronor för Belmonte Beverage Group.

Kenneth Andersen (till vänster) är styrelseordförande för Atlantic Sapphire och ansvarar för alla investeringar utom hotellverksamheten för Petter Stordalen.

– Detta är den klart mest exklusiva dryckesportföljen i världen, med ett flertal varumärken som har en historia och marknadspositioner som är omöjliga att återskapa. Vi är både hedrade och tacksamma för det förtroende som Moët Hennessy visat oss och vi kommer att ta vårt ansvar på största allvar, säger Jakob A. Stordalen i pressmeddelandet.

Belmonte Beverage Group omsatte 16 miljoner norska kronor under 2023 och förväntas i år nå en omsättning på över 500 miljoner kronor, framgår det av meddelandet.

– Vårt mål har aldrig varit att bli störst, utan att göra det bästa möjliga jobbet för våra producenter. Vår tillväxt har kommit som ett resultat av det arbete som ledningen och vårt fantastiska team har lagt ner. Avtalet med Moët Hennessy är en riktig gamechanger – en möjlighet vi aldrig hade vågat drömma om när vi började, säger Petter Stordalen, medgrundare av Belmonte, i meddelandet.

Moët Hennessy är en del av det franska konglomeratet LVMH, som även äger lyxvarumärken som Louis Vuitton, Tiffany & Co och Christian Dior.

– Den senaste utvecklingen visar hur snabbt vi kan förlora alla framsteg vi har gjort, säger Petter Stordalen.

– Det sprutade några Moët & Chandon-korkar i taket på kontoret idag. Hela organisationen ser verkligen fram emot att få arbeta med Moët Hennessys unika portfölj, säger Stein-Erik Helverschou-Treverket, vd för Belmonte Beverage Group, i pressmeddelandet.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna