Besökare som övernattar i specifika boenden, såsom hotell, bed and breakfast och vandrarhem, kommer att debiteras 5 procent av boendekostnaden per natt, dock med ett tak på fem nätter. Det rapporterar CNN.
Pengarna från skatten kommer att användas för att stödja lokala tjänster och faciliteter som turister ofta använder. Skatten förväntas generera mellan 45 och 50 miljoner pund per år fram till 2028-2029.
Diskussioner om turistskatt pågår även i andra europeiska städer, där vissa har infört eller överväger liknande avgifter. I Åre, Sverige, pågår en debatt om huruvida en turistskatt ska införas för att bidra till investeringar i lokal infrastruktur och naturvård, medan Visby också diskuterar hur turismens påverkan på staden ska hanteras ekonomiskt, med förslag på en avgift som ska användas för att bevara stadens kulturarv och stärka turistnäringen.
Läs gärna Linda Ilistes krönika från den 19 februari om konsekvenserna med turistskatt ”Europa går mot rekordsommar – men turisterna väljer ny väg” >>
Faktaruta: Turistskatt
Vad är turistskatt?
En avgift som tas ut på besökare som övernattar på kommersiella boenden, såsom hotell, bed and breakfast, och vandrarhem. Skatten används ofta för att stödja lokala tjänster och infrastruktur som turister nyttjar.
Var införs turistskatt?
Många europeiska städer och regioner har infört turistskatt, bland annat i städer som Amsterdam, Barcelona och Paris. I Storbritannien är Edinburgh den första staden att införa en sådan avgift.
Hur mycket är skatten?
Skattesatser varierar, men ligger ofta mellan 1 % och 5 % av boendekostnaden per natt. Vissa städer har ett tak för hur många nätter som avgiften gäller.
Syfte med skatten:
Pengarna från turistskatten används för att finansiera lokala projekt, som att förbättra turistanpassad infrastruktur, bevara kulturarv eller stödja miljö- och naturvård.
Fördelar:
Ger städer och kommuner extra intäkter för att hantera turismens påverkan.
Bidrar till hållbar turism genom att förbättra lokal infrastruktur.
Nackdelar:
Kan upplevas som en extra kostnad av turister och påverka antalet besökare.