Annons:

Kaffepriset på ny rekordnivå

Kaffeterminerna i New York steg 6,1 procent på måndagen, till en ny rekordnivå om 4,30 dollar. Aktörer hänvisar till panik på marknaden på grund av kaffebrist.

Rapporter om torrt och varmt väder över de områden i Brasilien där kaffebönor odlas har bidragit till att driva upp priserna.

Enligt Reuters har brasilianska kaffeodlare sålt 85 procent av sin skörd, och med stigande priser har de inte någon brådska med att minska sina lagernivåer. En kaffehandlare säger till nyhetsbyrån att mycket av kaffebönorna som finns på lager i världen ligger hos välfinansierade aktörer i Brasilien.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
Sydamerikaexperten söker en passionerad resesäljare!
Sista ansökningsdag:
19 februari 2025
Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
21 februari 2025